Čtvrtý ročník soutěže pro žáky středních škol o nejzajímavější a nejpovedenější elektronický přístroj zná své vítěze. Je jím 19letý Václav Polák, který si pohár odnesl díky konstrukci výstražného systému.
„Ve společnosti TIPA zastáváme názor, že kvalitní vzdělání by měla podpořit praxe. Tuto myšlenku podporujeme již od roku 2015 prostřednictvím soutěže ‚S TIPOU za tajemstvím elektronu‘, kde žáci využívají svých znalostí k sestavení praktického elektrotechnického výrobku,“ vysvětluje hlavní porotce soutěže a majitel TIPA.EU Jiří Pavlík.
Prohlédnout a vyzkoušet si všech 13 plně funkčních soutěžních projektů měli možnost zájemci od 18. února do 7. března v OC Breda & Weinstein Opava a od 8. března do 29. března ve Velkém Světě techniky DOV v Ostravě. Mezi přihlášenými konstrukcemi byl i modul pro výuku programování, model garážových vrat s přístupovou kartou nebo konstrukce výstražného zařízení a mnoho dalších. Slavnostní vyhlášení vítězů proběhlo v pátek 29. března. O vítězích hlasovali návštěvníci obou výstav. O udělení Ceny TIPA rozhodla odborná porota.
Hlavního úkolu se v letošním roce nejlépe zhostil Václav Polák, žák Střední školy elektrotechnické v Ostravě. Ten má k elektronice a elektrickému proudu vůbec dost kuriozní vztah. „Asi v 11 letech jsem dostal poměrně silný výboj a od té doby se elektra nějak držím. Zhruba od tohoto věku zkouším různě pájet, letovat obvody, mám přečtených mnoho knih o elektrotechnice,“ sám uvádí.
Soutěž vyhrál se svým výstražným systémem oranžových majáků, jehož plastové součásti si sám vyrobil na 3D tiskárně. Inspirací mu byly výstražné cedule, které při úpravě komunikací používají silniční technici.
Holky jsou dobré programátorky
Václav Polák ve svých 19 letech vede také školní kroužek radiotechniky. Že není elektrotechnika pouze odvětvím pro muže, potvrzuje ze svých zkušeností: „Znám spoustu holek, které jsou velmi dobré programátorky. Nevěnují se tolik pájení a mechanickým věcem, ale spíše programování. Obdivuji jejich perfektní práci.“
„Tento systém upozorňuje stroboskopickými majáky šipkou vpravo, vlevo, nebo zobrazuje kříž, tedy úplně uzavřeno. Inspirovala mě zakázka na výrobu oranžových majáků do auta. Tak jsem si řekl, že když cestáři mají velkou ceduli třeba při objíždění, tak proč to nevytvořit pro osobní auta? Osobní auto dokáže být například u dopravní nehody dříve než velké vozidlo,“ říká ke svému projektu Václav Polák.
Václav Polák plánuje pokračovat v oborovém studiu na vysoké škole v Ostravě se zaměřením na aplikovanou elektroniku a věnovat se elektru i v budoucnu. Momentálně pracuje na své maturitní práci – elektronickém zabezpečovacím systému, který komunikuje přes internet, GSM a pevnou linku.
Speciální cenu společnosti TIPA získal Martin Kocich za funkční robotickou ruku.
18letý žák Gymnázia a střední průmyslové školy elektrotechniky a informatiky ve Frenštátě pod Radhoštěm s hlavním záměrem vyrobit něco pohyblivého využil materiálu a motorů, které měl doma, i díky tomu, že se drobným opravám a výrobě jednoduchých elektronických přístrojů věnuje se svým tatínkem.
„Dnes bychom nemohli vyhlašovat vítěze 4. ročníku soutěže, kdybychom neměli takové talentované žáky. Za jejich účast, ale také skvěle odvedenou práci upřímně děkuji. Mé díky ale patří také ředitelům škol, vyučujícím a v neposlední řadě také rodičům za podporu a péči, kterou svým dětem věnují,“ sdělil závěrem pan Jiří Pavlík.